bilgi@gelenekseltarim.com

GENEL BİLGİLER

Solucanlar ne kadar mama ile beslenmeli ?

Solucanlar ne kadar mama ile beslenmeli ?

ahır-gübresi

Solucan gübresi üretimi ile uğraşıyorsanız mutlaka siz de merak etmişsinizdir. Solucanları ne kadar mama ile beslemeliyiz? Ne kadar solucana ne kadar yiyecek vermeliyiz. Bu yazımızda bu sorunların cevaplarını araştıracağız.
Organik gübre üretimi için kırmızı solucanlar en ideal olanlarıdır ve bu küçük yeme makineleri düzenli olarak beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Yedikleri besinleri hızlı bir şekilde sindirerek organik gübreye dönüştürürler.
Verdiğiniz yiyecek çok az gelirse zamanla açlıktan ölebilirler ve eğer çok fazla yiyecek verirseniz de hepsini yiyemedikleri için bir kısmı çürümüş halde kalır.
Çok fazla çürümüş mama(organik materyal) kötü kokulara, küflenme artışına ve aşırı nemlenmeye sebep olur ve bu da gübre ürettiğiniz alandaki (kutu veya öbek) ekosisteme zarar verir.
 
Genel olarak kabul gören teoriye göre kırmızı solucanlar her gün kendi ağırlıklarının yarısı kadar yiyecek tüketirler. Bu sayı ideal şartlar altında belli bir süredir aynı ortamda yaşayan, yerlerine alışmış bir solucan popülasyonu için geçerlidir. Bulundukları ortama yeni koyulan solucanlarda ise bu durum biraz daha farklıdır.
 
Eğer solucanlar yaşayacakları ortama yeni yerleşmişlerse alışmaları için zamana ihtiyaç duyarlar. Solucan gübresi üretmeye yeni başlayanlar genellikle solucanların bulunduğu kutuyu ağzına kadar yiyecekle doldurmaya meraklı olurlar. Yeni evcil hayvan sahipleri gibi, onları aç bırakmak istemezler. Fakat solucanlar bulundukları ortama yeni geldiklerinde yarı uyku halinde gibi yavaş hareket ederler ve çok az yerler. Toprağa gömülüp mutlu bir şekilde yemek ve çoğalmak için biraz zamana ihtiyaç duyarlar.

 

Solucanlara sayılarına veya ağırlıklarına göre

Ne kadar mama verilmeli ?

Solucanlara yaklaşık olarak günde ağırlıklarının yarısı kadar mama verilmelidir. Peki 1 adet solucanın ağırlığı ne kadar? Solucan popülasyonuna, solucanların iriliklerine göre tabi ki değişken bir değerdir. Genel olarak kabul edilen rakam ise ortalama 1000 adet solucanın ağırlığının 1 libre olduğudur. (1 libre = 453,59237 gram) Buradan 1 adet solucanın gram olarak ağırlığını hesaplarsak 1 solucan = 0,45 gram gelmektedir.

Solucan Sayısı / Adet

Solucan Ağırlığı /KG

Mama ağırlığı – KG /GÜN

100.000

45 KG

22,5 KG

500.000

225 KG

112,5 KG

1.000.000

450 KG

225 KG

Solucanları her gün, iki günde bir veya hafta birkaç kez besleyebilirsiniz. Besleme aralığınız solucanların yiyeceklerini ne kadar hızlı tükettiğine bağlı olarak değişecektir. Beslenme periyodunu belirledikten sonra düzenli olarak aynı sıklıkta onları beslemelisiniz. Önerilen besleme sıklığı haftada 2 keredir. Yiyeceklerin tamamen tükenmesini beklemeden tekrar mama verebilirsiniz. Çünkü yiyeceklerin tamamen tükenmesi demek solucanların bir süre aç kalması anlamına gelir.

Kaynak: https://unclejimswormfarm.com/how-much-feed-composting-worms/

DİĞER YAZILAR

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin